Austrálie navrhuje nové zákony k řešení dezinformací na platformách sociálních médií

Austrálie navrhuje nové zákony k řešení dezinformací na platformách sociálních médií

Austrálie se snaží následovat příklad Evropy zavedením nových pokut pro platformy sociálních médií, které umožňují šíření dezinformací ve svých aplikacích. Podle nového návrhu zákona předloženého australskému parlamentu by klíčový regulátor, Australský úřad pro komunikace a média (ACMA), mohl brzy získat další pravomoci k vyšetřování a stíhání sociálních platforem za dezinformace sdílené uživateli.

Zákony by zavedly transparentnější postupy nahlášení pro společnosti sociálních médií a stanovily by požadavky na odstranění zjištěných dezinformací v každé aplikaci. A pokud platformy nebudou dodržovat, mohly by být pokutovány až do výše 5 % svého celosvětového příjmu.

Jak bylo uvedeno, návrhy a sankce do značné míry odrážejí stejná pravidla, která jsou nyní v platnosti v Evropě podle Zákona o digitálních službách (DMA). DSA si klade za cíl poskytnout další ochranu proti „nelegálním a škodlivým aktivitám online“, což se také vztahuje na šíření dezinformací, pokud jde o nelegální obsah.

Problémem však je, že neexistuje univerzální definice toho, co je dezinformace, což znamená, že jakákoli taková regulace také nevyhnutelně dává více moci do rukou místních regulátorů a vlád, aby potenciálně umlčely nesouhlasné názory, v závislosti na jejich interpretaci zákona.

To činí prosazování složitým a také to bude silně oponováno samotnými platformami. Majitel X Elon Musk již vyjádřil svou kritiku návrhu a naznačil, že to ovlivní svobodu projevu. Je to obtížná rovnováha, protože jak poznamenala australská ministryně pro komunikace Michelle Rowlandová:

„Dezinformace představují vážnou hrozbu pro bezpečnost a blahobyt Australanů, stejně jako pro naši demokracii, společnost a ekonomiku. Nedělat nic a nechat tento problém hnisat není možnost.“

Podle Australské aliance pro mediální gramotnost 80 % Australanů říká, že šíření dezinformací na sociálních médiích je třeba řešit.

Je to trvalá obava, ale zároveň, bez jasných definic toho, co se kvalifikuje pod tyto parametry, existují rizika při prosazování. Širší tlak byl však pravděpodobně zhoršen samotným Muskem, který se dříve v tomto roce střetl s australskou vládou ohledně předchozí žádosti o odstranění obsahu.

Po napadení církevního vůdce v Sydney v dubnu australské úřady požádaly platformy sociálních médií, aby odstranily video z incidentu kvůli obavám, že podněcuje rasistické násilí. X odmítl, s tím, že australské úřady nemají právo požadovat plošné odstranění obsahu, což vedlo k veřejné výměně názorů mezi Muskem a australským premiérem Anthonym Albanesem.

Tento incident vyvolal další zkoumání zákonů a procesů, které vedlo k tomuto novému návrhu na definitivnější regulaci platforem sociálních médií. Takže je to konkrétně X, kdo je zde skutečně cílem, a Musk se opět zdá být připraven vzdorovat australským příkazům, i když X vyhověl podobným žádostem o odstranění v jiných zemích.

V podstatě Muskovo velkolepé vystupování na vybraných obavách o „svobodu projevu“ nyní vyvolává další regulace, které ho mají zkrotit, zatímco také přivádí každou další aplikaci sociálních médií pod stejný deštník.

To pravděpodobně povede k budoucím konfliktům ohledně australských žádostí o odstranění, a nakonec k významným pokutám pro X jako výsledek. A pokud Musk odmítne vyhovět, Austrálie by mohla jít cestou Brazílie a aplikaci v regionu zcela odříznout.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

Leave a Comment